+There's still one more day to sign up for The Great Pumpkin Swap if you want to join! I already started shopping.
+I haven't been to Starbucks for 3 weeks. (I'll wait while you applaud.)
+Jett and I skipped obedience class last Sunday. It's probably beneficial for him to go each week, but you get 8 classes for the price as long as you use them in a certain time period. And his little idiosyncrasies aren't going to change, no matter how many classes he goes to in a row. For example, he is forever clawing his way onto my lap when I'm working at my desk. He is relentless. He'll always (always) look at me like I'm the one with the problem when I tell him to sit and he doesn't feel like sitting. Plus, Scott was away last weekend and I'd like to get him to the class. So I might stretch out the visits. Plus, it's just as much about socialization at this point. He can sit and lay down and all that. He just doesn't want to the majority of the time. He is one of a kind.
+I've been listening to so many podcasts lately and most of these podcasts are sponsored by Blue Apron and Scott and I have listened to the commercials and we've talked about the idea of trying it and we've looked over the website...and I had a major conflict of self as I was considering trying out Blue Apron.
1. If I'm getting all of these fresh ingredients for dinner delivered to my door, I'm still going to have to spend an hour (at least) cooking dinner and cleaning up from dinner so it's not really a time-saver. 2. It's 9.99 a PERSON, not a meal. The podcast sponsorship commercials make it seem like it's 9.99 a meal. It's not.
3. $20 for dinner on my couch? That seems like a lot.
4. I already know how to cook. This would've been useful when I was newly-married and burning soup (before I started this blog), but the last thing we were able to afford at that time was a service like Blue Apron.
5. I have to go to the grocery store anyway for the basics, so it's not really saving me a trip.
6. The novelty is the only thing that would get me, but we like leftovers and the fact that there are no leftovers bugs me. Again, only two servings for $20?
7. If I really want to make their food, the recipes are all online.
8. If you try to use the discounts the podcasts offer, you only get $19.98 off of your total for the week and it still ended up being almost $40 for three meals. That's not two free meals you get; that's one free meal for two people.
8. While their food does look really tasty, I know I'm capable of it myself. So it's really a question of when I will stop being lazy...
+Every time I order the dogs food from chewy.com, I get a toy or two for $3 or so. They destroy toys like it's their job, so I look for semi-durable and cheap. Both dogs get a sadistic joy out of de-stuffing farm animals and fowl. I, stupidly, ordered this cow and chicken and they make noises like real cows and chickens so I listen to that all night long. The mooing drives Scout nuts but he still carried the cow over to his little nest on the floor to sleep with him the other night. He's such a person.
There are no rules! You can grab the image or button if you want. A link back to us is appreciated! If you think of some Stuff and Things you'd like to share, feel free to link on up.
(Cannot add links: Registration/trial expired)
<!-- end InLinkz script —>